Η Ιστορία του Σχολείου

Έτος ιδρύσεως: 2002. Η ίδρυση του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας, έγινε στο φύλλο   992 / 31-7-2002, τεύχος δεύτερο, της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως της Ελληνικής   Δημοκρατίας, που αναφέρει σχετικά:
 Α . Ιδρύονται από το σχολικό έτος 2002 - 2003 οι παρακάτω σχολικές μονάδες   κατά Διεύθυνση  και Γραφείο Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ως εξής:

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΗΜΑΘΙΑΣ
 5ο εξαθέσιο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας.

Μαζί με το 1ο Δημοτικό Σχολείο, με το οποίο συστεγάζεται, καλύπτουν τις ανάγκες των   κατοίκων του κέντρου της Αλεξάνδρειας καθώς και της νότιας πλευράς της πόλης.

Σημείωση : Είμαστε το μοναδικό Σχολείο στον Καλλικρατιανό πλέον Δήμο Αλεξάνδρειας, το οποίο   δεν έχει δικό του κτήριο, αλλά φιλοξενούμαστε από την ημέρα ιδρύσεως του Σχολείου στις   εγκαταστάσεις του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας.

Αρβανιτίδης Θεόδωρος
Δάσκαλος