Βήματα για τη ζωή για την Α και Β τάξη

Η Α και Β τάξη του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας έχουν αναλάβει για το σχολικό έτος 2023 – 2024 ετήσιο Πρόγραμμα Κοινωνικής και Συναισθηματικής Αγωγής και Δεξιοτήτων Ζωής (Life Skills). Πρόκειται για τα «Βήματα για τη ζωή» της Νάντιας Κουρμούση εκδ. Σόκολη, ένα ολοκληρωμένο και δομημένο Πρόγραμμα Ατομικών και Κοινωνικών Δεξιοτήτων.

Σκοπός του Προγράμματος είναι οι μαθητές να μάθουν τον τρόπο να σκέφτονται ώστε να αναπτύξουν Αυτοεκτίμηση και Ενσυναίσθηση και να καλλιεργήσουν Ατομικές και Κοινωνικές Δεξιότητες, με έμφαση στη Διαχείριση Συναισθημάτων και στην Επίλυση Προβλημάτων. Άλλες δεξιότητες οι οποίες επίσης διδάσκονται από το πρόγραμμα αυτό είναι η Υπευθυνότητα, η Συνεργασία, η Δόμηση και Διατήρηση Σχέσεων, η Άρνηση και η Διαπραγμάτευση και η Πρόληψη και Αντιμετώπιση των Συγκρούσεων.