Επίσκεψη της Dole Hellas στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας

Τη Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2024, η εταιρεία Dole Hellas πραγματοποίησε μια ενδιαφέρουσα επίσκεψη στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας, στο πλαίσιο του Ανανεωμένου και Εμπλουτισμένου προγράμματος εκπαίδευσης – υγιεινής διατροφής.
Ένας έμπειρος διατροφολόγος πραγματοποίησε επικοδομητικές συζητήσεις και παιχνίδια με τα παιδιά όλων των τάξεων, αναδεικνύοντας τα οφέλη της ισορροπημένης διατροφής στην παιδική ηλικία. Μέσα από διαδραστικές δραστηριότητες, τα παιδιά ενημερώθηκαν για τη σημασία της υγιεινής διατροφής και της ισορροπίας στα τρόφιμα που καταναλώνουν.
Στο τέλος της επίσκεψης, κάθε παιδί του σχολείου λάμβανε μια μπανάνα, χαρίζοντας όχι μόνο γευστική απόλαυση αλλά και ένα συμβολικό μήνυμα υγιεινής διατροφής.
Το πρόγραμμα αυτό στοχεύει στην προώθηση της υγιεινής διατροφής και της εκπαίδευσης στα παιδιά, προσφέροντας τους απαραίτητους πόρους για μια ισχυρή βάση υγιεινής ζωής.