ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΒΕΡΟΙΑΣ

ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Την Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2014 οι τάξεις Δ? και Ε? από το 5ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας πήγαν εκπαιδευτική εκδρομή στη βιβλιοθήκη της Βέροιας.
Η διαδρομή ήταν σύντομη. Όταν φτάσαμε το κτήριο μου φάνηκε τεράστιο. Είχε δύο ορόφους και ετοιμάζεται και τρίτος. Επίσης είχε δύο υπόγεια με βιβλία. Η υπεύθυνη της βιβλιοθήκης μας εξήγησε πώς μπορούμε να βγάλουμε κάρτα, τι μπορούμε να κάνουμε και μετά μας παρουσίασε ένα βιβλίο. Έπειτα πήγαμε και στον δεύτερο όροφο. Αυτός ο όροφος ήταν για μεγαλύτερα παιδιά και είχε αίθουσα ηχογράφησης, πολλούς υπολογιστές, αίθουσα που προγραμματίζεις κατασκευές από κομμάτια LEGO και σε ένα σαλονάκι μια τηλεόραση 3-D με ειδικά γυαλιά  για να μπορούν να δουν 30 άτομα.. Επίσης στην είσοδο είχε ενυδρείο.  Μετά κατεβήκαμε κάτω για να φύγουμε.
Η βιβλιοθήκη ήταν τέλεια. Εντύπωση μου έκαναν τα τόσα πολλά βιβλία που είχε  και η οργάνωσή της. Μακάρι και η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας να γίνει τόσο μεγάλη.

Ο μαθητής της Δ? τάξης
Τολιόπουλος Φίλιππος

ΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Την Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2014 οι τάξεις Δ? και Ε? από το 5ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας πήγαν εκπαιδευτική εκδρομή στο μουσείο εκπαίδευσης στη Βέροια.
Μετά τη βιβλιοθήκη της Βέροιας επισκεφτήκαμε το μουσείο εκπαίδευσης. Όταν φτάσαμε, μετά από μια σύντομη διαδρομή, έξω από το μουσείο ήταν σαν δάσος. Όταν μπήκαμε μέσα αντικρίσαμε διάφορα πράγματα όπως: πως ντύνονταν παλιά, βαλσαμωμένα ζώα και έντομα, παλιές τσάντες, τις κατασκευές που έφτιαχναν, ξύλινες κασετίνες, μια βέργα του κυρίου και ένα καμπανάκι για το διάλειμμα. Επίσης είδαμε παλιές συσκευές που χρησιμοποιούσαν οι μαμάδες.
Το μουσείο ήταν τέλειο. Ήταν μουσείο με παλιά πράγματα που χρησιμοποιούσαν στο σχολείο οι παππούδες, οι γιαγιάδες, οι μπαμπάδες και οι μαμάδες μας.
Εντυπωσιάστηκα από τα βαλσαμωμένα ζώα και έντομα.
Όταν φύγαμε όλοι ήταν ευχαριστημένοι με αυτήν την εκδρομή, που ήθελαν να πουν στους γονείς τους ότι πέρασαν καλά και έμαθαν πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα.

Η μαθήτρια της Δ? τάξης
Τρύπου Έλσα